Modelářství

Modelářství

Modelářství je velice krásný koníček, který v nás vychovává trpělivost,zručnost,preciznost a v neposlední řadě technické poznání.

Při stavbě modelů podle plánků se naučíme orientaci v technickém výkresu, způsobů řezání,broušení,pilování,lepení různých materiálů,lícování a jiných dovedností, které se nám hodí v každodením životě.

Nejvhodnější způsob,jak začít se stavbou modelů je využít širokou nabídku v kategorii volně létající, kde najdete připravená balsová házedla bez použití lepidla a nebo s konstrukčním křídlem potaženým potahovacím papírem.Ve stavebnicích je vše potřebné k sestavení mimo vypínacího laku a lepidla.Velmi odolná a v podstatě nerozbitná házedla jsou vyrobená z prakticky nezničitelného pěnového polyolefinu (EPO)nebo pěnového polypropylenu (EPP).

Nemámete -li zájem stavět model ani ze stavebnice ,ať už z důvodů času nebo prostoru je možné zakoupit úplně hotový model připravený na používání. V modelu je vše co potřebujete na provoz modelu,označujeme zkratkou  RTR(Ready to Run)-znamená,že  je připraven k jízdě model auta či lodě s vysílačem(dálkový ovladač),servy, regulátorem rychlosti,pohonými akumulátory a nabíječem.Vždy je důležité vše zkontrolovat a nastavit. Pro modely letadel,vrtulníku a dronu označejeme zkratkou RTF (Ready to Fly)-připraven k letu s vysílačem(dálkový ovladač),servy, regulátorem rychlosti,pohonými akumulátory a nabíječem.

Modelářská činnost se dá rozdělit do dvou základních kategorií. Na rekreační(HOBBY) a závodní(sportovní).

Rekreační(HOBBY) modelářství. Tento krásný koníček,lze provozovat nezávisle na organizací nebo klubů.Jen při všech činnostech se musí dodržovat bezpečnostní pravidla,která jsou popsána v návodech stavebnic. Určitě si musíte přečíst návod,kde je popsáno na co si dávat pozor a čím se řídit. I používání vteřinového lepidla má svá specifika a špatným použitím si můžete poškodit zdraví.

Od 1.1.2021 platí nová pravidla pro provozování bezpilotních letadel,která se vztahují na všechny provozovatele.

Závodní(sportovní) modelářství.

Na všechny kategorie se organizují soutěže,závody a soustředění,které spravují organizace,které se tím zabývají. Chcete začít se zůčastňovat závodů nebo soutěží? Běžte se na takové podívat a určitě organizátor Vás zasvětí a vysvětlí jak a kde začít. Zajděte také do modelářské prodejny ve vašem okolí a tam Vám také poradí. Modelářských klubů je po celé republice velké množství ,stačí si jen vybrat čím se budete zabývat.

Závody(soutěže) jsou opravdu pro všechny modelářské činnosti.Od papírových vystřihovánek,plastikových stavebnic přes stavění diorámat různých událostí, po závody modelů aut na dálkové ovládání,autodráh,stavění RCmaket letadel až po RC letadla,RC vrtulníky na Jet pohon.